İkinci El Dünyası

Tüketim yapma insansı bir içgüdüdür ve genellikle sırf bu nedenle ihtiyacımız dahi olmayan ürünleri alma eğilimi içine gireriz. Bu engellenemez güdümüz sayesinde alışverişlerimiz hız kesmeden devam eder. Bitmek bilmeyen alışverişlerin doğal sonucu olarak da her zaman ne kadar kullandığımıza önem vermeden bir şeyleri eskimeye bırakırız. İnternetin hızla yayılması da bizim bu bitmek bilmez tüketme ihtiyacımızı güdelemektedir. Her zaman daha iyi hizmet adı altında bir önceki model eskimeden piyasaya alma eğilimini arttıracak reklamlarla ürünlerin yenisini sunmaya devam ederler. Kapital sistemde ilerleyen ve bu kısır döngü de hep daha iyisini istemenin verdiği o içgüdüsel davranış bizi alışveriş yapmaya devam eder. Bu güdü ile aynı anda daha çok eskimemesine rağmen eski olandan kurtulmayı da amaçlarız.

ikinciel-istanbul

Bu kapital döngüyü ortadan kaldırmak mümkün olmasa da İstanbul’da ikinci el eşya alan birçok yerde sadece birkaç kez kullanılmış bir ürüne rastlamanız mümkündür. İstanbul’un hangi semtinde yaşarsanız yaşayın gezici ekipleri ile hizmet sunan İstanbul’da ikinci el eşya alan yerlere kullanılabilir durumda olan beyaz eşyanızı, mobilyanızı satabilir ve yenilerini almak için kendinize bir fırsat sunabilirsiniz. İstanbul’da ikinci el eşya alan birçok mağazanın adres ve telefon bilgilerine internet üzerinden ulaşabilir ve alım satım işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. İstanbul’da ikinci el eşya alan ve satan firmalar aynı zamanda size taşıma, teslim alma, teslim etme ve anında ödeme imkânları da sunmaktadır. İstanbul’da İkinci el eşya alan birden fazla mağazanın bulunması ile satıcılar için pazarlık imkânını da doğmaktadır. Yenisini aldıktan sonra gözümüzden düşen eşyaların maddi değerleri halen bulunmaktadır. İhtiyaç fazlası olan eşyalarınızın çok ucuza satılması istemediğimiz bir sonuçtur. Bu nedenle ikinci el eşya pazarına girmeden önce bu konu ile ilgili internet üzerinden edindiğiniz bilgilerden yararlanabilirsiniz.

İstanbul’da ikinci el eşya alan satan firmalar İstanbul’da yaşayan herkese ikinci el eşya alma ve satma konusunda çeşitli hizmetler sunmaktadır. Birçok firma ise bu pazarda kurumsal olmak yolunda ilerlemektedir. İstanbul’da yaşıyorsanız bu pazarlara göz atabilirsiniz.